Odnaleźć dobry i pomocny poradnik na temat wychowania jest sztuką wśród bogatej oferty dostępnej na rynku. Tytułem takim wydaje się książka „Od śmiechu do łez. Jak zrozumieć emocje naszych dzieci” autorstwa Roberta Zuiliego. I chociaż kierowana jest ona do rodziców, wiele z zaproponowanych tutaj rad można zaadoptować do codziennych sytuacji w rzeczywistości szkolnej.

Badania naukowe potwierdzają, że emocje człowieka powstają już w chwili poczęcia. Autor książki porównuje je do lwa. U dorosłego są one oswojone, wytresowane albo zamknięte w klatce. Dziecko natomiast jest z nimi niejako zrośnięte i uczy się właściwych reakcji w procesie tworzenia osobowości.

W poradniku czytelnik może odnaleźć odpowiedzi oraz wskazówki jak rozumieć i właściwie przeżywać trzy najbardziej znane negatywne emocje. U wielu dorosłych są one bliznami powiązanymi ze zranieniami z dzieciństwa:

  • Oszustwo, porzucenie (lęk)
  • Odrzucenie, zdrada (złość)
  • „Poczucie bezsensu”, upokorzenie (smutek).

Fragment książki

Zasadnicza część książki dotyczący właściwego kształtowania i przeżywania wspomnianych trzech negatywnych emocji oraz radości. Oprócz treści podanych w sposób bardzo konkretny (duży plus dla Wydawnictwa za tłumaczenie i redakcję książki), zaproponowano tutaj sporo opisów studium przypadków, testów oraz rad np. sformułowań, których należy  unikać wobec dzieci, oraz tych, które będą właściwą formą reakcji .

Adoptując treści książki Zuiliego do środowiska szkolnego, można dzięki nim określić profile – sposoby przeżywania emocji i reagowania naszych uczniów. Poradnik dostarcza również wiedzy i przykładów, które mogą utrwalać niedojrzałe zachowania u dzieci lub je poprawnie kształtować. Oto kilka z nich: :”Dorośli też się boją!”, „Naucz się formułować pretensje, aby nie upokarzać dziecka” , „Nie wpędzajcie dziecka w poczucie winy, uczcie je raczej odpowiedzialności!” , [Daj dziecku zrozumieć], „że umiejętność wzruszania się jest wielką siłą, a nie słabością”.

„Od śmiechu do łez” zostało uznane za Najlepszą Książkę Psychologiczną i Poradnik. Nagroda Internautów Serwisu Granice.pl

Informacje techniczne:

Stron: 168
Oprawa: miękka, kolorowe zdjęcia
Format: 165×235 mm
Rok wydania: 2016
Tłumaczenie: Urszula Basałaj
ISBN: 978-83-7971-326-4

Książka dostępna w sklepie internetowym www.jednosc.com.pl