Tekst Apokalipsy świętego Jana niektórych czytelników zniechęca przedstawionymi proroctwami oraz scenami pełnymi symboli, że niemal pomijają ją w lekturze Pisma świętego. Księga Objawienia jednak ciągle jest źródłem artystycznej, duchowej i naukowej inspiracji. Jednym z ostatnich bardzo oryginalnych pomysłów jest forma… komiksu autorstwa Pawła Kołodziejskiego krakowskiego malarza i ilustratora.

Określenie „komiks” nie do końca jednak jest odpowiedni dla tej publikacji. I nie chodzi o brak szacunku dla świętego tekstu, bo Biblia już nie raz była przestawiana w tej formie literacko-graficznej. Każdy zaprezentowany tutaj rysunek to medytacyjna forma interpretacji za pomocą kreski poszczególnych wersów Apokalipsy. I kunsztu artystycznego autora. Paweł Kołodziejski jest bowiem absolwentem krakowskiej ASP, ilustratorem książek, ale również witraży do kaplicy w Porębie i polichromii w jednym z klasztorów bernardyńskich.

Czytelnik (na szczęście) nie  jest w stanie przeczytać tego „komiksu” w godzinę. Trzeba niemal chłonąć każde zdanie i obrazy, które zawierają wiele szczegółów i symboli. Samo wpatrywanie się w grafikę jest rodzajem wewnętrznej lektury, niemal kontemplacji. Oczywiście pojawiają się tutaj próby interpretacji oraz aktualizacji biblijnych proroctw. Wśród świętych dostrzeżemy św. Franciszka, Chrystus ukazany jest m.in. w wyobrażeniu Jezusa Miłosiernego, a we fragmentach mówiących o otwartych pieczęciach księgi (Ap 5) zaprezentowane są grzechy czy zniewolenia ludzi na przestrzeni wieków czy egzekucja egipskich chrześcijan z 2015 r.  

Ciekawym zabiegiem graficznym jest również minimalizm barw. W przeciwieństwie do powszechnie stosowanej w komiksach kolorowej szaty graficznej, „Apokalipsa” namalowana została za pomocą trzech, a w zasadzie czterech kolorów: białego, czarnego, czerwonego (na okładce książki pojawia się jeszcze złoty). Ten graficzny minimalizm to również atut tej publikacji. Kolory narzucają zazwyczaj interpretację dzieła. Tutaj formuła jest otwarta i pomocna w kontemplacyjnej lekturze komiksu.

Publikację zamyka posłowie o. Cypriana Moryca – bernardyna, kulturoznawcy, dotyczące Apokalipsy św. Jana. Zakonnik chce przekazać współczesnemu czytelnikowi klucz do wyjaśnienie niektórych kwestii i zaprezentowanej wcześniej grafiki.

Od strony dydaktycznej „Apokalipsa” Pawła Kołodziejskiego jest pomocnym narzędziem przy wyjaśnieniu symboliki biblijnej np. młodzieży. Dzięki temu może pozwoli „złamać pieczęć” (dzisiaj powiedzielibyśmy raczej, że będzie loginem) dostępu do Księgi Objawienia. Chociaż paradoksalnie na koniec za o. Morycem zacytuję św. Augustyna: „Mówimy o Bogu. Cóż dziwnego, jeśli nie rozumiesz? – jeśli rozumiesz, nie jest to z pewnością Bóg!”   

Dane szczegółowe:
Ilość stron: 80
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 210 x 297
ISBN: 978-83-7482-796-6

Odwiedź boskieksiazki.pl i kup „Apokalipsę. Powieść graficzną”