Powieść „Teczka” Mirosławy Karety to kolejny – już trzeci tom sagi rodziny Petryckich. Po historii zakazanej miłości Polki i Niemca w okupowanym Krakowie (tom pierwszy „Pokochałam wroga”) oraz perypetii lotnika RAF-u i pozostałych członków załogi Liberatora (tom drugi „Bezimienni”) autorka zabiera na w lata 50. i 90. ubiegłego stulecia do ubeckich biur, teczek tajnych współpracowników i pierwszych chwil raczkującej wolnej Polski.

Tłem historycznym powieści nadal jest stolica Małopolski. Do Maksymiliana Petrycego ktoś zwraca się z ofertą sprzedaży „teczki” jego ojca Benedykta, znanego krakowskiego lekarza. Mężczyźnie trudno jest uwierzyć w to, że ojciec mógł donosić  na swoich znajomych i przyjaciół. Ujawnienie tych danych wiązałoby się z kompromitacją rodowego nazwiska i atmosferą skandalu. Maksymilian próbuje dociec kto i w jakim celu chce mu zaszkodzić.
Poszukiwania pomocy i klucza do prawdy zawiodą głównego bohatera aż Paryża. Kolejne strony powieści ujawnią tajemnice człowieka, który w imię miłości do żony i przybranego syna starał się zrobić wszystko, żeby ich chronić.

Fragment książki

Autorka przygotowując swoje książki sporo czasu poświęciła na analizę historycznych dokumentów w archiwach krakowskich i niemieckich. „Teczka”, podobnie jak poprzednie tomy sagi pełna jest akcji i emocji, co czyni ją z gatunku tych, od których „trudno się oderwać”. A występujące w niej osoby i wydarzenia historyczne wydarzenia to jej dodatkowe atuty wzmacniające wiarygodność i dramaturgię fabuły.

Lektura dla wszystkich miłośników Krakowa, powieści obyczajowych i historycznych.

P.S. Czwarty tom sagi jak zapewnia autorka na swojej stronie internetowej już w przygotowaniu.

INFORMACJE TECHNICZNE

Wydanie: pierwsze
Rok wydania: 2017
Oprawa: miękka
Liczba stron: 496
Wymiary: 124×202 mm
Waga: 0.6 kg
ISBN: 978-83-277-1484-8

Saga rodu Petryckich dostępna w księgarni internetowej wydawnictwowam.pl