Maryja dobrze nas zna, Ona jest mamą, dobrze wie, jakie są nasze radości i troski, wie, co budzi nasze nadzieje, a co wywołuje rozczarowanie. Kiedy więc odczuwamy ciężar naszych słabości, naszych grzechów, patrzmy na Maryję – pisze papież Franciszek.

Wydawnictwo Jedność przygotowało niezwykłą książeczkę o Maryi.

Najświętsza Maryja Panna jest czczona zarówno przez katolików, jak i prawosławnych. Cześć oddają Jej również protestanci, a dla wyznawców islamu to cudowna matka wielkiego proroka. W ciągu wieków kierowano do Maryi rozmaite modlitwy, stała się bohaterką licznych legend. Ukazała się tysiącom wiernych na całym świecie. Przypisywano Jej cuda i moce. Inspirowała artystów i poetów. Tymczasem w Ewangeliach nie znajdziemy zbyt wielu informacji o Jej życiu czy osobowości. Jednak misterium narodzin Jej Syna oraz ogromna nadzieja, jaka wyłoniła się z tego faktu wraz z chrześcijaństwem przyczyniły się do powstania szeregu apokryfów, które zawierają anegdoty dotyczące Matki Bożej, wciąż pobudzające wyobraźnię wiernych. Dzięki starożytnym tradycjom, ludowym obrzędom, dogmatom Kościoła katolickiego czy prawosławnego, opowieściom o objawieniach życie i kult Maryi stanowią istotny element kultury chrześcijańskiej. Matka Zbawiciela, która wzięła pod swą macierzyńską opiekę nas wszystkich, jest symbolem Kościoła i miłosierdzia.

W połowie XIX wieku wynaleziono kolorową litografię. Zawdzięczamy to Godefroyowi Engelmannowi. To dzięki niemu w drukarniach klasztornych powstało wiele serii religijnych obrazków, których rolą było przekazywanie treści duchowych oraz pomoc w pogłębianiu osobistej więzi z Maryją najlepszą Matką, Bogiem i świętymi.

Publikacja „Mała książeczka o Maryi” odpowiada na wiele pytań: co oznacza nazwa „Niepokalane Poczęcie”, dlaczego miesiąc maj jest miesiącem maryjnym, od kiedy błękit przypisujemy Maryi, co symbolizuje Maryi korona z gwiazd dwunastu, skąd pochodzi Stabat Mater, itp.

Książeczkę możemy podzielić na kilka części, w których autorka Christine Barrely ukazuje Najświętszą Dziewicę w Ewangeliach, apokryfach, tradycji, a także w osobistych świadectwa wielu ludzi. Dzięki treściom zawartym w „Małej książeczce o Maryi” zrozumiemy czym jest opieka i wstawiennictwo Najświętszej Maryi. Znajdziemy tu wiele informacji na temat form kultu Matki Chrystusa na różnych kontynentach i Jej objawień wpisujących się w Bożym planie zbawienia.

Polecam tę książkę, bo jest to wspaniały skarbiec ciekawych informacji dotyczących osoby i życia Maryi Matki Boga.

zobacz

Informacje techniczne

Tytuł: Mała książeczka o Maryi

Autor: Christine Barrely

Tłumaczenie: Anna Łatka

Format: 98×151 mm

Ilość stron: 176

Oprawa: twarda, liczne barwne reprodukcje

Data wydania: 2017

ISBN: 978-83-7971-375-2