Święta Hilgedarda z Bingen podkreślała, że każdy człowiek powinien dążyć do zdrowia duszy i ciała poprzez szukanie wewnętrznej równowagi, korzystając z darów natury, ofiarowanych nam szczodrze przez Boga.

Książka „Lecznicze rośliny Biblii” to kolekcja opisów roślin wymienionych w Biblii wraz z krótkimi cytatami z Pisma Świętego dotyczącymi tychże roślin.

Giuseppe B. Motta w swoim doskonałym wprowadzeniu do ziołolecznictwa odkrywa przed czytelnikami mądrość Pisma Świętego i doświadczenie lecznicze wielu pokoleń biblijnych postaci, symbolikę roślin i ich praktyczne zastosowanie, najważniejsze biblijne teksty i przepisy na uzdrawiające nalewki i napary. Książka Giuseppe B. Motta została wzbogacona w szczegółowe opisy leczniczych roślin, ich zastosowanie oraz przykłady ich wykorzystania.

Autor w swojej książce przekazuje rzetelne informacje na temat wykorzystania omawianych roślin w medycynie i ziołolecznictwie w Polsce, wymienia również ich właściwości prozdrowotne. Dostarcza też sporą dawkę wiedzy jak w sposób praktyczny wykorzystać całe rośliny lub ich części w ziołolecznictwie.

„Lecznicze rośliny Biblii” są nieocenioną skarbnicą ciekawostek. Oto niektóre z nich, które mnie zainteresowały: w jaki sposób i z jakie go surowca pozyskuje się mirrę, dlaczego nie można spożywać winogron w dużych ilościach oraz współczesne zastosowanie bobu w leczeniu choroby Parkinsona itp.

Wiele z przywoływanych roślin  przez Giuseppe B. Motta bywa wykorzystywanych do dnia dzisiejszego, tak jak czosnek, dynia, cebula czy owies – ale podczas lektury można znaleźć także te mniej znane jak: nard, drapacz lekarski czy hurmę hebanową.

W książce znajdziemy:

  • zioła i ich zastosowanie
  • praktyczne porady
  • lekarstwa i terapie
  • informacje o dostępności ziół w Polsce

Dzięki dobremu tłumaczeniu „Leczniczych roślin Biblii” czytelnik znajduje odwołania do niektórych roślin w polskiej literaturze (np. „Nad Niemnem” Orzeszkowej) oraz  informacje dotyczące nazw preparatów z poszczególnych roślin, dostępnych na polskim rynku.

Dodatkowym atutem książki są ilustracje. Szkoda, że są one czarno – białe, gdyż czasami jest to utrudnieniem w rozpoznaniu rośliny o której mowa. Na końcu książki odnajdziemy słowniczek trudniejszych pojęć, a także odwołania literaturowe.

Giuseppe Motta jest zielarzem. Od wielu lat prowadzi badania nad roślinami leczniczymi, które mogą być skuteczne w leczeniu ciężkich i przewlekłych chorób.

Książka „Lecznicze rośliny Biblii” jest godna polecenia nie tylko osobom zainteresowanym zielarstwem i medycyną czy prowadzeniem zdrowego trybu życia.

zobacz

Informacje techniczne

Tytuł: Lecznicze rośliny Biblii. Tajemnice zdrowotne Pisma Świętego

Autor: Giuseppe Bertelli Motta

Tłumacz: Agnieszka Zielińska

Konsultacja i uzupełnienie wydania polskiego: dr hab. Anita Magowska

Format:145×205 mm

Ilość stron: 296

Oprawa: broszurowa

Data wydania: 06. 04. 2016

ISBN: 978-83-64647-55-0