Od września, oprócz katechezy w szkole podstawowej, mam również kilka godzin w pobliskim gimnazjum. Jakim cudem tam trafiłem, to osobna historia… nie taka zwyczajna.

Młodzi lubią mówić o tym, co myślą, a ja lubię z nimi rozmawiać. W większości nasze katechezy, to głównie rozmowa. Nie tak dawno przygotowałem dla nich jedną z pierwszych katechez, podczas których chcę z nimi porozmawiać na temat Kościoła Katolickiego (tych katechez będzie kilka i postaram się stopniowo zamieszczać pomoce, które znalazłem, lub sam przygotowałem).

Na pierwszą katechezę z tej serii przygotowałem prezentację w oparciu o podręcznik Wydawnictwa Jedność. Większość slajdów to odpowiednie cytaty z Pisma Świętego i Katechizmu Kościoła Katolickiego. Po każdym slajdzie pytam ich, jak rozumieją to, co w danym fragmencie jest napisane i sam też staram się pewne sprawy wyjaśnić (mam nadzieję, że ich językiem).

W ostatnim slajdzie wykorzystałem pomysł zaczerpnięty z jednej z książek Jerzego Jabłońskiego pt: „Film, muzyka, sport. Pomysły na ciekawą katechezę” (dzięki, Jerzy za pomysł). Umieściłem link do filmu „The light of darkness”. Warto go puścić bez żadnego wcześniej komentarza. Film robi na młodych duże wrażenie. Na koniec oczywiście zapraszam do odpowiedniego skomentowania tego, co zobaczyliście z młodymi. Kościół w końcu dla wielu jest miejscem duchowego, ale i nie tylko, ratunku.

Prezentację warto dostosować do swoich potrzeb. Wiem, że pewnie wiele możnaby dodać, lub coś pozmieniać, ale dla mnie na razie to wystarczy.

Pozdrawiam i życzę miłej katechezy!

PREZENTACJA —>KTO ZAŁOŻYŁ KOŚCIÓŁ