W galeriach Natana można obejrzeć zdjęcia z Akademii Profesjonalnego Katechety – zajrzyjcie /klik/ i /klik/. W tych wakacyjnych spotkaniach brałam udział dwukrotnie i nie tylko fajnie wspominam, podziwiam fantastycznych katechetów z całej Polski, ale i cieszę się wieloma relacjami, które narodziły się podczas tych kilkudniowych warsztatów. Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie – życzę twórczości w Nowym Roku i Wiary w Tego, Którego mamy nieść innym…

Zainspirowana Akademią postanowiłam coś podobnego zrobić w swojej parafii i tak we wrześniu powstały warsztatowe spotkania dla katechetów mojego dekanatu.

Spotykamy się tematycznie – był różaniec i wszystko, co z nim związane – krzyżówki, rebusy, gry, memory, kody QR, kolorowanki, wyklejanki i inne cuda, którymi dzieliliśmy się między sobą. Było spotkanie poświęcone Misjom w ramach Tygodnia Misyjnego i pomysły na Holy Wins w naszych szkołach.

wrześniowe spotkanie różańcowe
nie może zabraknąć też ciekawej lektury – dla każdego egzemplarz „Dwa słowa wiary” ks. Zbigniewa Pawła Maciejewskiego
listopadowe kolaże…
propozycja na lekcje o Świętych…
Upominkiem do listopadowych materiałów była książeczka ks. Zbigniewa Pawła Maciejewskiego „Przyjaciele w niebie”

Jako, że dekanat to różne parafie więc i spotkania odbywają się w różnych parafiach. Spotykamy się w piątkowy wieczór i zaczynamy Mszą świętą w parafialnym kościele, której przygotowujemy oprawę liturgii – pamiętając w modlitwie również o naszych uczniach: dzieciach i młodzieży, do których Bóg nas posyła. Prócz dzielenia się pomysłami i materiałami jest też czas na budowanie relacji, rozmowę i chwile relaksu przy herbacie. Podczas ostatniego spotkania dzieliliśmy się treściami Adwentowo-Bożonarodzeniowymi – kolaże, kolorowanki, opowiadania, quizy, ale też sprawdziany i kartkówki – wszystko, co można wykorzystać na lekcji i gazetce na ten czas liturgiczny.

Spotkania nie są obowiązkowe ani protokołowane – można przyjść na każde, albo tylko wybrane – wcześniej znana jest tematyka, aby móc przygotować materiały – ale widzę, jak grupa z czasem fajnie funkcjonuje. Budujące są rozmowy i wsparcie, które sobie dajemy. Polecam zbudowanie takich więzi w swoich parafiach i dekanatach.