Patrzę na adwentowe kalendarze i zastanawiam się czemu się kończą 24 grudnia? Wiem, że to koniec Adwentu, ale jakoś mało to do mnie przemawia. Przecież Adwent to tylko przygotowanie do czegoś znacznie ważniejszego i w kalendarzu powinien być zaakcentowany koniec tych oczekiwań. Komercyjnie 24 grudnia to tzw. Gwiazdka. Trzeba zrobić zakupy na kolację, kupić prezenty i może stąd to podkreślanie 24 grudnia w sklepowych kalendarzach? Obchodzona jest wtedy Wigilia Bożego Narodzenia, ale w kalendarzach zabrakło miejsca na 25 grudnia – Boże Narodzenie. Dlaczego nie ma w nim mety, celu tego oczekiwania? A może Boże Narodzenie nie daje się już sprzedać i dlatego go nie ma w sklepach na adwentowych kalendarzach? Moje dzieci jednak wiedzą, że czekamy na Boże Narodzenie. Dlatego właśnie zrobiłem swój adwentowy kalendarz – osadzony w polskich realiach. Z metą 25 i 26 grudnia. Dobra wieść o Chrystusie nie jest na sprzedaż. Świat tego nie rozumie, ale dzieci Boże tak. I niech celem dla nas będzie uczestnictwo w kolejnej rocznicy urodzin naszego Pana i Zbawiciela.

Gra może posłużyć też jako wstęp do rozmowy na temat obchodów tego święta. Do tego, że są też chrześcijanie (zwłaszcza na wschodzie Polski), którzy obchodzą je później. Do tego, że w innych krajach świętuje się krócej lub wcale.

Gra wymaga dodatkowo:

  • Pionki: 1 szt dla każdego gracza
  • Kostki: 1 zwykła

Gra do pobrania za darmo (1.2 MB) tu na Katecheza wg Natana
i u mnie na Basiowe Gry Planszowe .

Aktualizacja:

Grę można utrudnić (dostosować dla starszych) przez dodanie pytań. Za każdym razem, gdy gracz zatrzyma się na polu z parzystą liczbą musi wylosować pytanie. Jeśli odpowie prawidłowo bez zaglądania do cytatu przesuwa się dodatkowo o 3 pola do przodu. Jeśli odpowie na pytanie po sprawdzeniu wersetu to przesuwa się dodatkowo tylko 1 pole do przodu. Jeśli nie odpowie dobrze na pytanie to cofa się o 1 pole. Plik z kartami pytań można pobrać tutaj. Karty należy wydrukować dwustronnie. Czarne karty układamy w stos wersetami do góry i będą one losowane przez graczy. Czerwone karty układamy obok planszy wersetami do góry. Gdy gracz trafi na pytanie i odpowie to odkrywając kartę z identycznym wersetem może sprawdzić czy jest prawidłowa. Pytania dotyczą proroctw Starego Testamentu, które wypełnił Jezus Chrystus (nie tylko przez urodzenie).