Ból brzucha i różne problemy jelitowe w sytuacji stresowej bez głębszej analizy uświadamiają nam, że ciało i sfera psychiczno-duchowa są ze sobą powiązane. Wiele powszechnie znanych dolegliwości jak zgaga, biegunki czy zaparcia i inne, można zniwelować tabletką. Czy jest to jednak skuteczne rozwiązanie? Czy życie „od gaszenia pożaru do kolejnego pożaru” nie doprowadzi w efekcie do coraz większych szkód w organizmie?

Cennym kluczem do holistycznego zrozumienia wielu problemów gastroenterologicznych jest najnowsze opracowanie dr. Wilharda Strehlowa: „Żołądek i choroby jelit. Propozycje terapii według programu zdrowia św. Hildegardy z Bingen”. Przeorysza zakonu benedyktynek, żyjąca prawie dziesięć wieków temu w swoich dziełach opisała przyczyny schorzeń i jednocześnie wskazała  na uzdrawiające siły natury i pokarmów.

Dolegliwości żołądkowo-jelitowe, poważniejsze stany chorobowe jak wrzody, czy nowotwory, są zdaniem świętej, skutkiem niedoboru Boskiej siły, złośliwości ludzkiej lub grzechu. Nawracające, są dla chorego widocznym znakiem wezwania do nawrócenia. Hildegarda opisuje osiem duchowych stanów – przyczyn dolegliwości żołądkowo-jelitowych takich jak: łakomstwo, rozgoryczenie, kłamstwo, niesłowność. Antidotum na nie to m. in.: abstynencja, wspaniałomyślność, wewnętrzny pokój i inne.

W książce opisano sporo dolegliwości (nieprzyjemny zapach z ust, zgaga, czkawka, nudności, otyłość, nieżyt żołądka, stany nowotworowe wywołane bakterią Helicobacter pylori, celiakia, hemoroidy, wzdęcia, cukrzyca). Przy ich genezie ukazany jest jednak nie tylko fizyczny wymiar, ale spojrzenie na psychikę i ducha ludzkiego. Wiele miejsca poświęcono przede wszystkim terapii poprzez odpowiednio przygotowany plan odżywiania z konkretnymi przepisami na potrawy. Niektóre z produktów i specyfików mogą zaskoczyć czytelnika: hyzop, galgant, maść topolowa, krem choinkowy. Jednak znaczna większość tych składników jest dostępna w naszym kraju dzięki sklepom internetowym promującym odżywianie według medycyny św. Hildegardy z Bingen. Dodatkowym atutem publikacji jest przytoczenie wielu historii ludzi cierpiących na różne dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Dzięki zmianie sposobu odżywiania na zaproponowany w książce odzyskali oni zdrowie i komfort życia.

Warto poświęcić uwagę swoim jelitom, bo to nie tylko największym, ale najważniejszy narząd w naszym organizmie. Liczba obecnych w nich mikroorganizmów dziesięciokrotnie przewyższa ilość wszystkich komórek ludzkich. Odpowiednia flora jelitowa to dobra odporność, o której słyszymy reklamach. A to akurat jest prawdą.

Książka do nabycia w księgarni internetowej www.esprit.com.pl oraz na terenie całego kraju

Szczegółowe dane:

Tłumaczenie: Edyta Panek
EAN 9788366061170
ISBN: 978-83-66061-17-0
Format 140×200 mm
Liczba stron: 288
Data wydania 2018-09-10
Oprawa broszurowa