Zaglądając w pośpiechu do serwisu prawdopodobnie większość czytelników szuka scenariuszy katechez na Tydzień Miłosierdzia, fajnego i oryginalnego scenariusza jasełek, albo kolejnych rad dotyczących awansu zawodowego. Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że to, że cały czas się spieszymy, przyjmujemy już jako normę. A jednocześnie gubimy po drodze coś istotnego.

Książka, a w zasadzie poradnik „Rodzina SLOW” to nowy tytuł na naszym rodzimym rynku. Jednak nie tylko dlatego jest warty uwagi. Wpisuje się w model życia w stylu SLOW coraz popularniejszy na świecie, również w Polsce. Polega on na zwolnieniu tempa, zatrzymaniu się i świadomym przeżywania takich aspektów życia jak np. posiłki, moda, rodzicielstwo itp. Natomiast ww. poradnik ma na celu podpowiedzieć czytelnikom – głównie rodzicom jak przeorganizować swoją codzienność tak, aby nie utracili oni więzi z najbliższymi i czerpali radość ze zwykłej codzienności. Autorką książki jest Bernadette Noll założycielka ruchu SlowFamilyLiving.com., żona i mama czwórki dzieci.

W części pierwszej ksiażki, wprowadzającej krótko i jasno nakreślone są założenia ruchu slow. Następnie, w 75 krótkich rozdziałach – scenach z życia rodziny autorki lub jej przyjaciół, zostają opisane sytuacje, a jednocześnie wskazówki odnośnie do zmian, jakie zostały wprowadzone. Dotyczą one kwestii spędzania wolnego czasu np. podczas weekendów i świąt, dbania o codzienne rytuały, planowania zajęć dla dzieci, aktywności sportowej, gotowania, celebrowania „randek” z partnerem i wielu innych sytuacji.

Opisane sytuacje, jak zaznacza autorka, są jedynie inspiracją dla czytelników, a nie żelazną regułą do naśladowania. Jak twierdzi B. Noll każda rodzina musi wypracować swoje pomysły rozwiązań. Istotne, aby pozwoliły nam one ocalić to, co najważniejsze, i nie pozwoliły zagubić się w zalewie informacji.

Książkę polecam jako lekturę dla siebie. A może treści będą inspiracją do zaproponowania wskazówek w stylu slow dla naszych uczniów i przyjaciół? 🙂

Informacje o książce:

Autor: Bernadette Noll

Stron: 232

ISBN: 978-83-7797-599-2

Oprawa: broszurowa