Pytanie zawarte w tytule to zapewne najważniejsze pytanie współczesnych chrześcijan. Gdybyśmy mieli gotową receptę, nasze życie byłoby o wiele prostsze.

W swojej książce, Gerhard Lohflink zastosował formę listów do rodziców. Ich córka wyraziła pragnienie przystąpienia do I Komunii św. Wszyscy, którzy znają realia współczesności, niejednokrotnie spotykają się z taką lub podobną sytuacją. Jedno z rodziców jest niewierzące, drugie choć ochrzczone, dawno zapomniało drogi do kościoła. Rodzice dziewięcioletniej Hani, bohaterki książki Lohflinka, potraktowali tę sytuację niesłychanie poważnie. Napisali list do księdza, aby w imię miłości dziecka dowiedzieć się więcej o wierze swojej córki. To zachowanie niestety nie jest już takie typowe dla zabieganych młodych ludzi. Na szczęście kapłan, u którego szukali pomocy okazał się osobą nie tylko niezwykle taktowną, cierpliwą, ale też kompetentną. Jego odpowiedzi są wyczerpujące, stanowią realną pomoc w rozwiązaniu problemów, dostarczają wiele materiałów do przemyśleń.

Konwencja  listu zastosowana przez Autora to wybieg, by, jak zaznacza Autor w Słowie wstępnym, nie napisać „rozprawy naukowej”. Takie też są z pewnością konieczne, ale trudniej trafiają do serca czytelników. Ten zabieg literacki pozwala na stworzenie wyjątkowej książki, która może być przydatna wszystkim, którzy spotykają się na co dzień z osobami, które mają poważne problemy w wierze. Z pewnością każdy katecheta i ksiądz znajdzie w niej wiele cennych wskazówek do rozmów.

Autor, Gerhard Lohfink, postarał się o bardzo precyzyjną i rozbudowaną odpowiedź na tytułowe pytanie. Czytelnik może czuć się usatysfakcjonowany. Autor nie ucieka od trudnych tematów. Czytając, odnosi się nawet wrażenie, że im wyższy poziom nieoczywistości zagadnienia, tym większa satysfakcja osoby piszącej. Tak, jakby rozważanie pozornie sprzecznych zagadnień, sprawiało Lohfinkowi mnóstwo satysfakcji

Na zakończenie Gerhard Lohflink dodał słownik pojęć religijnych, który nawet mniej zorientowanemu czytelnikowi pozwoli zrozumieć trudne pojęcia i treści.

Wydawnictwo Jedność

Stron: 272
Oprawa: twarda z obwolutą
Format: 140 x 205 mm
Rok wydania: 2019
ISBN: 9788381441025