Za chwilę Wielki Post – w naszych podręcznikach metodycznych zwykle pojawiają się propozycje tematu na ten czas i warto z nich skorzystać, ale warto też do tego czasu wracać na katechezie – mamy aż 40 dni! Może to być końcówka lekcji, jakiś przerywnik, albo początek każdej lekcji w Wielkim Poście aby przypomnieć, że jest Wielki Post, że w piątek Droga Krzyżowa, w niedzielę Gorzkie Żale – stale przypominać i zachęcać do udziału w tych nabożeństwach. Poniżej propozycje prac na poziomie szkoły podstawowej – aby pobrać materiały należy kliknąć w POBIERZ, jeśli są to pliki – automatycznie pobiorą się i otworzą w nowej karcie, w grafikach – klikami prawym klawiszem myszy w obrazek i „Zapisz grafikę jako…” na swoim dysku.

Zestaw kolorowanek 14 stacji Drogi Krzyżowej dla młodszych dzieci – 1-3

[POBIERZ]

Obrazki do kolorowania i omawiania poszczegónych wydarzeń z Drogi Krzyżowej w klasach kl. 4-6:

Uczniom z klas 7-8 możemy zaproponować również pracę z powyższymi kolorowankami dodatkowo urozmaicając zadanie o napisanie dialogów – drukujemy kolorowanki, rozdajemy po 2-3-4 karteczki samoprzylepne i w nich uczniowie mają wpisać dialog, jaki toczy się wśród bohaterów danej stacji Drogi Krzyżowej (praca może być w parach, grupach lub indywidualna)

Zarówno młodsze dzieci, jak i starsze możemy poprosić o zilustrowanie stacji Drogi Krzyżowej – zrobić z nich wystawę w szkole lub kościele. Możemy poprosić o napisanie wiersza, opowiadania, rozważań do Drogi Krzyżowej i wpleść je pomiędzy prace plastyczne, a także wykorzystać na nabożeństwie dla dzieci (oczywiście po naszej korekcie). Z prac plastycznych – można zrobić prezentację i włączyć na ekranie podczas nabożeństwa.

Basia, klasa 3
Asia, klasa 1

Przy okazji pracy z Drogą Krzyżową proponuję ciekawą wykreślankę – kl. 4-8 [POBIERZ]

Do wydruku plakaty, które można wykorzystać podczas katechezy i powiesić na gazetce ściennej:

W centrum Wielkiego Postu stoi krzyż – można zaprosić uczniów do pokolorowania, ozdobienia lub zaprojektowania własnego krzyża w zeszycie do religii

Witraż z Ukrzyżowanym – można wydrukować do pokolorowania lub zaprosić do zaprojektowania – uczniowie mogą nas zaskoczyć swoją twórczością…

Dla cierpliwych można zaproponować zrobienie czegoś takiego w kratkach swojego zeszytu do religii:

Dla młodszych zakodowana korona cierniowa

Krzyżówka – można układać na katechezie, w parach, grupach, a nawet wspólnie na tablicy. Poniżej propozycja z hasłem Środa Popielcowa dla kl. 6-8, karta szyfrów ze św. Weroniką i wykreślanka do pięknej modlitwy: Duszo Chrystusowa…

Szpieg – planszę warto wydrukować i zalaminować do wielokrotnego użytku – kl. 4-8 (po zalaminowaniu uczniowie liczbę znalezionych symboli zapisują na oddzielnej kartce)

Można rozwiazywać i układać rebusy związne z symbolami Wielkiego Postu

Karty pracy do własnej modyfikacji do wykorzystania w kl. 4-8 [POBIERZ] – wykreślanka z bohaterami i wydarzeniami Drogi Krzyżowej i inne propozycje do pracy na lekcji

Jeśli lubimy scrabble – można wykorzystać na katechezie – uczniowie mają za zadanie ułożyć jak najwięcej skojarzeń z Wielkim Postem

Na koniec piosenka, którą warto wykorzystać dla kilku chwil refleksji w starszych klasach: