„Pan Bóg pragnie, aby w modlitwach wyrażało się nasze pragnienie, abyśmy stali się zdolni do przyjęcia tego, czym nas pragnie obdarzyć”
Św. Augustyn
Najlepiej modlić się własnymi słowami – co do tego nikt nie ma wątpliwości.
Jednak w relacjach z Bogiem czy w prośbach o wstawiennictwo często potrzebna jest inspiracja. Dobrze, jeśli jest ona zakorzeniona w ubogaconej tradycją historii i mądrości Kościoła. Poczynając od Modlitwy Pańskiej, stanowiącej najpełniejszy wzorzec pozostawiony ponad dwa tysiące lat temu przez samego Jezusa po Koronkę do Bożego Miłosierdzia czy modlitwy Świętego Jana Pawła II, wierni posiadają niewyczerpalne źródło kształtowania relacji z Panem Bogiem oraz poszukiwania wstawienniczego wsparcia ze strony świętych i błogosławionych Kościoła.
Z myślą o wiernych potrzebujących inspiracji do modlitwy, w różnych okolicznościach, stanach, czy momentach życia, Wydawnictwo Jedność stworzyło serię modlitewników będących nie tylko zbiorem modlitw ale również przewodnikami duchowego życia.
„Modlitwy w trudnych chwilach. Za wstawiennictwem Maryi i Świętych Pańskich” stanowią pomoc dla osób znajdujących się w najcięższych momentach życia, ich bliskich czy przyjaciół. W tradycji ludowej w takich momentach zwracano się do szczególnych świętych. Wyróżniającymi się postaciami są zwłaszcza św. Rita z Cascii i św. Antoni z Padwy. Ale obok nich w pobożnej prośbie do Boga wspomagali wiernych również św. Józef, św. Anna czy św. Klara, a niewątpliwie najważniejsze jest tutaj wstawiennictwo Niepokalanej, przede wszystkim przez nabożeństwo Cudownego Medalika. W prezentowanym modlitewniku zebrano sto wyjątkowych modlitw, które będą doskonałą pomocą w wypraszaniu potrzebnych łask.
Cennym uzupełnieniem może być osobny tomi dedykowany czcicielom świętej Rity z Cascii, nazywanej świętą od spraw niemożliwych i po ludzku beznadziejnych. Żyła na przełomie XIV i XV wieku we Włoszech, ale podbija serca przykładem swego życia oraz niezwykłym wstawiennictwem u Boga również dzisiaj, w wielu miejscach na świecie. Jest wzorem chrześcijańskiej postawy jako dziewczyna, żona, matka, wdowa, siostra zakonna i mistyczka. Zdumiewa heroizmem swej miłości do Ukrzyżowanego, cierpliwością, duchem przebaczenia i pojednania. Papież Leon XII nazwał ją „drogocenną perłą Umbrii”, a Jan Paweł II podziwiał siłę jej wiary i męstwo w dźwiganiu krzyża. Rita jest patronką rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji, opiekunką osób samotnych, zdesperowanych i będących w rozpaczliwym położeniu, chorych i strapionych, dziewcząt i kobiet, a także małżeństw, które nie mogą mieć dzieci.
Z kolei „Za tych co odeszli. Modlitewnik za zmarłych” jest szczególną pozycją dla pragnących pogłębić swoją relację z duszami czyśćcowymi oraz poszukujących inspiracji w pamiętaniu o zmarłych. W każdym przypadku chodzi również o pogłębienie życia wewnętrznego i przeżywania tajemnicy przejścia do życia wiecznego. Doktryna chrześcijańska przypomina nam, że wraz ze śmiercią kończy się jedynie pewien etap naszego funkcjonowania, ale zaczyna inny, ważniejszy, który będzie trwał przez całą wieczność. Modlitwa za zmarłych to jeden z uczynków miłosierdzia. Kościół zachęca wiernych do towarzyszenia zmarłym poprzez ofiarowywanie w ich intencji modlitw, odpustów oraz dobrych uczynków. Ufamy, że niniejsza publikacja może stanowić wielce użyteczną pomoc w praktykowaniu wspomnianych uczynków miłosierdzia za tych, co odeszli.
Jedną z pierwszych modlitw obok Modlitwy Pańskiej, jakiej uczą się dzieci jest „Modlitwa do Anioła Stróża”. Warto pamiętać, że na niej nie kończy się lista wezwań do niebiańskich przyjaciół ludzi. Najlepszym dowodem jest „Aniele, który czuwasz” oraz zbiór modlitw do potężnego pogromcy zła jakim jest św. Michał Archanioł. Nabożeństwo i cześć do niego zawsze były żywe w Kościele, bo też obfite były łaski otrzymywane przez wiernych za wstawiennictwem tego wielkiego orędownika. Stąd pomysł opublikowania osobnego modlitewnika za wstawiennictwem i przez przyczynę św. Michała Archanioła.
Osobną publikację proponujemy m.in. pielgrzymom podążających śladami sanktuariów maryjnych w Europie i na Świecie. Altötting, Aparecida, Fatima, Guadalupe, Jasna Góra, Kalwaria Pacławska, Kalwaria Zebrzydowska, Kodeń, Lewocza, Licheń, Lourdes, Ludźmierz, Medziugorie, Ostra Brama, Piekary Śląskie, Saragossa – miejsca uświęcone obecnością Matki naszego Zbawiciela. Wszystkie znalazły się na łamach naszego modlitewnika. Do większości z nich pielgrzymowano przez stulecia. Wszystkie łączy osoba Maryi. W sanktuariach tych bowiem łaski udzielane za Jej przyczyną uwidaczniają się z wyjątkową oczywistością, przybywające zaś do nich osoby, modlą się ze szczególną żarliwością.
Teraz, pielgrzymowaniu temu może towarzyszyć nasza niepozorna publikacja, zawierająca pakiet informacji o każdym z przywoływanych w niej sanktuariach: jego historię, informacje o papieskich odwiedzinach tych miejsc oraz, co najważniejsze, zbiór modlitw ułatwiających rozmowę serc: serca naszego z Sercem Matki.
Dopełnieniem całej serii jest modlitewnik „Miłosierdzie Boże na wieki wysławiać będę”. Publikacja jest zbiorem ponad 250 modlitw zgrupowanych w ośmiu rozdziałach sławiących miłosierdzie Boże: dla świata, w tajemnicy krzyża, w Eucharystii, przez Maryję, w tajemnicy przebaczenia, dla rodzin, dla chorych, dla zmarłych.
Ogłaszając Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, papież Franciszek przypomniał całemu Kościołowi: „Potrzebujemy nieustannie kontemplować tę tajemnicę miłosierdzia. Jest ona dla nas źródłem radości, ukojenia i pokoju. Jest warunkiem naszego zbawienia. Miłosierdzie: to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę. Miłosierdzie: to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie. Miłosierdzie: jest podstawowym prawem, które mieszka w sercu każdego człowieka, gdy patrzy on szczerymi oczami na swojego brata, którego spotyka na drodze życia. Miłosierdzie: to droga, która łączy Boga z człowiekiem, ponieważ otwiera serce na nadzieję bycia kochanym na zawsze, pomimo ograniczeń naszego grzechu” (Misericordiae vultus).
Kult miłosierdzia Bożego rozwija się bardzo szybko w naszych trudnych czasach. Do jego odkrycia i pogłębienia przyczynili się wielcy święci: św. Faustyna Kowalska, św. Jan Paweł II i bł. ks. Michał Sopoćko. Miłosierdzia Bożego doświadczamy w naszym życiu. Przychodzi ono do nas wraz z łaską przebaczenia grzechów, pokojem i cichą, wewnętrzną radością, jaką daje czynione i doznawane dobro. Miłosierdzie jest zarazem zadaniem każdego chrześcijanina. „Jesteśmy więc wezwani do życia miłosierdziem, ponieważ to nam zostało najpierw udzielone miłosierdzie” (Misericordiae vultus).
Zachęcamy naszych czytelników do żarliwej i żywej modlitwy. Będziemy szczęśliwi, jeśli nasze pomoce przygotowane przez wybitnych duchownych i teologów będą przewodnikami ubogacającymi codzienne relacje z Bogiem.
Za tych, co odeszli TUTAJ
Miłosierdzie Boże na wieki wysławiać będę
(duży format) TUTAJ
Miłosierdzie Boże na wieki wysławiać będę
(mały format) TUTAJ
W promieniach Bożego miłosierdzia.
Modlitewnik TUTAJ
Sercem przy Maryi.
Modlitwy w sanktuariach świata TUTAJ
Pod opieką Świętej Rodziny TUTAJ
Modlitwy do św. Michała Archanioła TUTAJ
Modlitewnik czcicieli św. Rity TUTAJ
Modlitwy w trudnych chwilach. Za wstawiennictwem Maryi i Świętych Pańskich TUTAJ
Aniele, który czuwasz…
Modlitewnik TUTAJ
Zostaw komentarz