Pierwsza Komunia Święta to  najważniejsze wydarzeń w życiu  dziecka i całej jego rodziny. Mały człowiek po raz pierwszy w sposób pełny uczestniczy w Ofierze Mszy św. Od tego momentu dziecko należy do grona tych, którzy otrzymują łaskę spożywania prawdziwego Ciała i Krwi Jezusa. W przygotowaniach, przeżyciu i świętowaniu radosnego dnia Pierwszej Komunii pomoże książka „Spotykam Jezusa. Materiały ze znakami komunikacji alternatywnej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną” wydawnictwa Jedność.

Książka przedstawia tok myślenia o przygotowaniu do I Komunii Świętej uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Prowadzi do rozróżnienia chleba Eucharystycznego i zwykłego a dzięki mobilnym elementom pozwala sprawdzić wiedzę uczniów. Publikacja zawiera ilustracje dostosowane do percepcji osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz znaki komunikacji alternatywnej.

Adresatem tej pozycji książkowej są uczniowie z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną. Dzięki prostym komunikatom i przystępnym obrazkom czytelnicy specjalnych potrzebach edukacyjnych z łatwością zrozumieją do jakiego ważnego wydarzenia dojrzewało ich serce. Serce w którym ma zamieszkać Jezus i obdarzać ich swoim błogosławieństwem.

14 kart, format a4, kartki sztywne, foliowane

Tematy:

  1. Krzyż to znak Pana Jezusa. Wspólnie wykonujemy znak krzyża. Szukamy i wskazujemy krzyż w naszym otoczeniu.
  2. Ręce złożone w geście „amen” to znak modlitwy. Kiedy chcemy się modlić, „robimy amen”. Do modlitwy możemy uklęknąć, stać, siedzieć, leżeć.
  3. Podczas modlitwy dziękujemy, prosimy albo przepraszamy. Zachęcamy do wyboru znaku odpowiadającego rodzajowi modlitwy. Pytamy albo podpowiadamy dziecku, za co powinniśmy Jezusowi dziękować itd.
  4. „Sercem kocham Jezusa” to słowa piosenki, którą się razem modlimy. Ja kocham Jezusa, ale wierzę, że On pierwszy mnie kocha, dzięki temu mogę kochać innych. W czasie tej modlitwy możemy skrzyżować ręce na piersi w geście przytulenia. Zachęcamy dziecko do wyboru modlitwy: „Sercem kocham Jezusa” czy „Znak Krzyża”.
  5. W codziennych sytuacjach podkreślamy dobre zachowania dziecka: jesteś dobry – masz czyste serce. Pytamy: czy podoba ci się ten obrazek, czy chcesz mieć takie czyste serce?
  6. „Nie zawsze udaje mi się być dobrym” – nie wyszukujemy złych zachowań! Kiedy coś niedobrego się wydarzy, pokazujemy: Twoje serce jest brudne. Pytamy: czy podoba ci się ten obrazek, czy chcesz mieć takie serce?
  7. Kiedy moje serce jest brudne, chcę przeprosić osoby, które są smutne z mojego powodu. Przepraszam i moje serce jest czyste.
  8. Spowiedź to przeproszenie Jezusa za to, czego nie udało mi się zrobić dobrze. To modlitwa, w której pomaga mi ksiądz.
  9. Kościół to szczególne miejsce, gdzie się modlę.
  10. W kościele modlę się z innymi ludźmi, z księdzem. Wyjątkowa modlitwa to Msza Święta.
  11. W domu jemy zwykły chleb, żeby mieć siłę do nauki, do zabawy. W kościele przyjmujemy Komunię Świętą (Boży Chleb), żeby mieć siłę do bycia dobrym, do modlitwy. Zachęcamy dziecko do dobrania znaków do obrazka „chleb” i „Komunia Święta”.
  12. W czasie Mszy Świętej Jezus jest blisko mnie. Kiedy przyjmuję Komunię Świętą, przyjmuję do serca Jezusa.
  13. Różaniec to bardzo interesujący przedmiot. Modlimy się za jego pomocą odmawiając „Zdrowaś Maryjo” na każdym paciorku. Kiedy dziecko uważnie ogląda różaniec, wskazuje, gdzie jest krzyż, to też jest modlitwa!
  14. W czasie modlitwy pamiętamy o naszych bliskich, którzy odeszli.

zobacz

Informacje techniczne

Tytuł: Spotykam Jezusa. Materiały ze znakami komunikacji alternatywnej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną

Autor: Anna Mielecka

Oprawa: miękka, spirala metalowa

Format: 208×290 mm

Ilość stron: 32

Rok wydania: 2020

ISBN: 978-83-8144-454-5