Co katecheta może zrobić, aby dzieci znały modlitwy? Na pewno nie czekać, aż same się nauczą w domu – bo z tym różnie bywa… Kilka pomysłów moich, innych katechetów i mam nadzieję waszych:)
Kiedy przyszłam do pracy w obecnej szkole i miałam lekcję w trzeciej klasie, to byłam zaskoczona, że nieliczne dzieci znały Modlitwę Pańską. Zaczęłam zadawać do domu pamięciową naukę. Efekt: dwoje dzieci nauczyło się, a reszta bez zmian. Zaczęłam więc systematycznie na lekcji douczać. Przed i po katechezie powtarzaliśmy po jednej linijce kolejnych modlitw. Coraz więcej dzieci znało modlitwy, ale proces rozciągnął się w czasie. Zaobserwowałam w tym czasie, że lepiej zapamiętują niejedną długaśną piosenkę. Dlaczego? Ponieważ były w niej gesty. Wymyśliłam gesty do modlitw i wprowadziłam pilotażowo do jednej z klas. Jakież było moje zdziwienie, gdy po niewielkim czasie dzieci znały modlitwę i chciały ją koniecznie odmawiać. Dziś nikogo z pierwszych klasy nie dziwi, że przed religią odmawiamy cały pacierz: Ojcze Nasz, Zdrowaś Mario, Aniele Boże, Akty, Wieczny Odpoczynek, Przykazanie Miłości. Jeśli ja zapomnę o jakiejś modlitwie – uczniowie prostują i informują mnie, czego zabrakło. Klasy starsze odmawiają jeszcze Pod Twoją obronę i Anioł Pański.
Wniosek – nie zawsze to co monotonne musi być trudne i nudne. Wsytarczy zadbać o formę i motywację.
Wkrótce nagram dla was filmiki z pokazywanymi modlitwami.
Przechodząc korytarzem w jednej szkole – nalazłam taką oto motywację dla uczniów:
ZAWODY PACIERZOWE katechetki Joanny Kopańskiej
S. M.Leoncja Lidia Koczberska służebniczka NMP opracowała graficznie zestaw modlitw do nauki. Zrobiła to w niesamowiecie pomysłowy sposób, który zachwycił mnie i moich uczniów też. A ich motywacja do utrwalania modlitw wzrosła natychmiast. Wypróbujcie sami:
klasa 1
klasa 2 I półrocze
klasa 2 druga wersja
klasa 2 II półrocze
P.S.
Czy możecie podzielić się swoimi pomysłami związanymi z modlitwą na katechezie?
Polecam płyty do nauki modlitw śpiewająco : „Śpiewam, rymuję, wiarę pojmuję” i „Katechizm śpiewająco”.
Potwierdzam, ze dzieci przez gesty i piosenki uczą się najszybciej i chyba najchętniej, tak po prostu niechcący im to zostaje:)
Ojcze nasz – Magdy Anioł – na refrenie pokazujemy – na Ojcze nasz ręce złożone i poruszamy w lewo i w prawo, na łołu łołu – machamy rękami wysoko w górze w prawo i w lewo.
https://www.youtube.com/watch?v=_HnI5tLEqKg
Wina w każdym z nas – Magda Anioł – każda zwrotka to odpowiednik w Spowiadam się Bogu wszechmogącemu, że bardzo zgrzeszyłam/em – MYŚLĄ, MOWĄ, UCZYNKIEM I ZANIEDBANIEM. Idealne przy przygotowaniu do Spowiedzi. 🙂 W ogóle polecam Magdę Anioł bo jest super
Bardzo fajne są też książeczki Brata Tadeusza Rucińskiego z podzielonymi na części fragmentami modlitw, gdzie do każdego fragmentu jest wierszyk, który w prostych rymowanych, często zabawnych słowach objaśnia istotę i treść modlitwy.
„Ojcze nasz – jakiego jeszcze nie znasz”, „Zdrowaś Maryjo – jak Mamie szeptane”, „Tak cicho wołam do swego Anioła”, „Wierzę w Ciebie Boże, tak…”
graficzne zestawienie modlitw – rewelacja! biorę! 🙂
Pracując z dziećmi i to nawet z małymi uczyłem ich, że modlitwa to po prostu rozmowa z Bogiem. W tej rozmowie mogą mu za coś podziękować, za coś przeprosić i o coś poprosić. Najlepiej niech to wygląda jak rozmowa z ich ziemskimi rodzicami. Bo nasz dobry ojciec che ich słuchać. Nasz Pan Jezus zawsze ma dla nich czas a Duch Święty wszystko rozumie – nawet jeśli im brakuje odpowiednich słów.
Przez cały październik w kl. I uczyliśmy się śpiewać i śpiewaliśmy Zdrowaś Maryjo… Pod koniec m-ca i teraz uczniowie ją zaliczają „śpiewająco”. W innej klasie I zaczęliśmy powtarzać słownie, ponieważ mówienie/zaliczanie sprawia dzieciom kłopoty. A chciałam dobrze…
W klasach 2 i 3 na początku modlitwy razem z uczniami przyklękamy. Później łatwiej klasy komunijne nauczyć przyklękania w kościele.
Nie można pobrać załączników, np. tych graficznych modlitw. Gdzie można to zrobić?