Co katecheta może zrobić, aby dzieci znały modlitwy? Na pewno nie czekać, aż same się nauczą w domu – bo z tym różnie bywa… Kilka pomysłów moich, innych katechetów i mam nadzieję waszych:)

Kiedy przyszłam do pracy w obecnej szkole i miałam lekcję w trzeciej klasie, to byłam zaskoczona, że nieliczne dzieci znały Modlitwę Pańską. Zaczęłam zadawać do domu pamięciową naukę. Efekt: dwoje dzieci nauczyło się, a reszta bez zmian. Zaczęłam więc systematycznie na lekcji douczać. Przed i po katechezie powtarzaliśmy po jednej linijce kolejnych modlitw. Coraz więcej dzieci znało modlitwy, ale proces rozciągnął się w czasie.  Zaobserwowałam w tym czasie, że lepiej zapamiętują niejedną długaśną piosenkę. Dlaczego? Ponieważ były w niej gesty. Wymyśliłam gesty do modlitw i wprowadziłam pilotażowo do jednej z klas. Jakież było moje zdziwienie, gdy po niewielkim czasie dzieci znały modlitwę i chciały ją koniecznie odmawiać. Dziś nikogo z pierwszych klasy nie dziwi, że przed religią odmawiamy cały pacierz: Ojcze Nasz, Zdrowaś Mario, Aniele Boże, Akty, Wieczny Odpoczynek, Przykazanie Miłości. Jeśli ja zapomnę o jakiejś modlitwie – uczniowie prostują i informują mnie, czego zabrakło. Klasy starsze odmawiają jeszcze Pod Twoją obronę i Anioł Pański.

Wniosek – nie zawsze to co monotonne musi być trudne i nudne. Wsytarczy zadbać o formę i motywację.

Wkrótce nagram dla was filmiki z pokazywanymi modlitwami.

Przechodząc korytarzem w jednej szkole – nalazłam taką oto motywację dla uczniów:

ZAWODY PACIERZOWE katechetki Joanny Kopańskiej

p1060832

 

 

 

 

 

 

 

p1060835

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

S. M.Leoncja Lidia Koczberska służebniczka NMP opracowała graficznie zestaw modlitw do nauki. Zrobiła to w niesamowiecie pomysłowy sposób, który zachwycił mnie i moich uczniów też. A ich motywacja do utrwalania modlitw wzrosła natychmiast. Wypróbujcie sami:

111

klasa 1

klasa 2 I półrocze

klasa 2 druga wersja

klasa 2 II półrocze

P.S.

Czy możecie podzielić się swoimi pomysłami związanymi z modlitwą na katechezie?