Zapraszam do zapoznania się z ofertą wartościowych książek. Tym razem polecam Wam grę katechetyczną poświęconą świętości, którą można zaciekawić uczniów. Dla młodych fanów historii detektywistycznych proponuję przeszukanie tajemniczego strychu nad zakrystią. Warto też sięgnąć po komentarze do czytań niedzielnych, które wyjaśnią Słowo Boże.

Świętość to norma! Scenariusz gry katechetycznej

Justyna Bartoszyńska

ZOBACZ

Gra Świętość to norma! jest doskonałą propozycją zarówno dla katechetów, jak i dla duszpasterzy. Można ją przeprowadzić przy wielu okazjach: w szkole, jako oryginalne przygotowanie do uroczystości Wszystkich Świętych; podczas rekolekcji szkolnych lub parafialnych; na obozie dla służby liturgicznej ołtarza; podczas parafialnego pikniku rodzinnego. Można ją rozbudowywać – np. dodając postaci świętych i błogosławionych ważne dla danej społeczności, różnicując stopień trudności zadań ze względu na wiek uczestników.
Przygotowanie i przeprowadzenie tej zabawy to zarazem doskonała okazja do zintegrowania grona pedagogicznego, rodziców uczniów, różnych środowisk gromadzących się wokół parafii.

Publikacja zawiera:
* scenariusz gry,
* szereg wartościowych sugestii, popartych doświadczeniem w organizowaniu podobnych wydarzeń,
* materiały pomocnicze,
* kody QR prowadzące do materiałów graficznych przydatnych w przeprowadzeniu gry.

Justyna Bartoszyńska jest katechetką i autorką licznych publikacji katechetycznych. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała w rozmaitych szkołach, od podstawowych po średnie, od tradycyjnych po integracyjne oraz te pracujące metodą Montessori. Prowadziła warsztaty biblijne i judaistyczne dla młodzieży oraz dorosłych, a także szkolenia dla katechetów. Wielokrotnie organizowała niekonwencjonalne rekolekcje szkolne i parafialne w różnych miastach i środowiskach.

Strych nad zakrystią

Anna Małgorzata Jóźwik

ZOBACZ

Wiele różnych, ciekawych spraw działo się i dzieje każdego dnia na strychu nad zakrystią.
Chcesz się dowiedzieć, kim są jego tajemniczy mieszkańcy? Co ukrywa się za drzwiami starej, wielkiej szafy? O czym szepczą kolorowe wstążki? Kto napisał list do Matki Bożej? I jaką rolę w tym wszystkim odgrywa pan kościelny? Odpowiedzi na te pytania musisz poszukać sam. A znajdziesz je w tej książce!
Strych nad zakrystią to miejsce, gdzie dzieją się rzeczy niezwykłe! A rozmowy, które się tam toczą, dotyczą kwestii najważniejszych.

Najbardziej tajemniczym miejscem w kościele był niewielki strych nad zakrystią. Prowadziły tam wąskie, strome, drewniane schodki, ukryte za drzwiczkami znajdującymi się w zakrystii, a ponieważ na drzwiczkach umieszczone były metalowe haczyki, pełniące funkcję wieszaków, to oprócz pana kościelnego, który bywał tam częstym gościem, mało kto w ogóle wiedział o istnieniu tego miejsca… (fragment książki)

O autorce
Anna Małgorzata Jóźwik – teolog z pasji i powołania, absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od lat katechizuje i pracuje jako logopeda holistyczny, co stanowi jej drugą pasję. Autorka artykułów, scenariuszy, opowiadań i książek. Pomysły literackie czerpie z pracy i odpoczynku, ze spotkań, rozmów i pytań, z przyrody, ze spacerów po przepięknej okolicy oraz z… kościoła parafialnego pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela.

Słowo Boże czytane u źródeł. Komentarz do czytań niedzielnych. B

Paweł Trzopek

ZOBACZ

Jak czytać słowo Boże? Sięgając do jego źródeł!

Dlatego w Kościele czytamy je nie tylko w pojedynkę, lecz także – i przede wszystkim – w liturgii, która jest źródłem i szczytem chrześcijańskiego życia. Ale to nie jedyny wymiar czytania u źródeł. Warto wraz ze słowem Bożym poznawać świat, w którym zostało nam ono dane – miejsca i kontekst wydarzeń, ówczesny sposób myślenia. Warto też poznawać je z dobrym przewodnikiem: biblistą od lat mieszkającym i pracującym w Ziemi Świętej.
Oto książka, która spełnia wszystkie te oczekiwania: zawiera niedzielne czytania mszalne opatrzone komentarzem, który pozwoli je zrozumieć i przybliży biblijny świat; komentarzem przygotowanym przez biblistę, który mieszka w Ziemi Świętej, na co dzień chodzi śladami Jezusa i Jego uczniów.

Paweł Trzopek OP (ur. 1972), biblista, przewodnik po Ziemi Świętej, wykładowca Nowego Testamentu w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów w Krakowie, w latach 2004-2020 dyrektor biblioteki École Biblique et Archéologique Française w Jerozolimie.