Nazywam się Danuta Wróbel, jestem katechetką w Gimnazjum nr 4 w Chorzowie i nauczycielem akademickim w Wyższym Seminarium Duchownym Ojców Franciszkanów w Katowicach.
Od 15 lat jako ekspert z listy MEN biorę udział w komisjach egzaminacyjnych i kwalifikacyjnych na kolejne stopnie awansu zawodowego.
Jeżeli masz wątpliwości dotyczące spraw związanych z awansem napisz, spróbuję pomóc w ich rozwiązaniu.
Pytanie wpisz jako komentarz
ODPOWIEDZI
Dla Justyny – Domyślam się, że chodzi o awans na stopień nauczyciela kontraktowego, a wiec zostało dwa dni na oddanie planu rozwoju zawodowego na nauczyciela kontraktowego. Należy go oddać jednemu z dyrektorów przedszkola. Najlepiej temu gdzie masz najwięcej godzin. Będziesz realizowała zadania zawarte w planie we wszystkich przedszkolach w których uczysz. Plan należy przygotować wg paragrafu 6 rozporządzenia o awansie zawodowym nauczyciela, o współpracę z parafiami na razie się nie martw. Nie dziwię się, że dyrektorzy nie chcą przyjąć planu i prowadzić stażysty, bo trochę papierków muszą napisać, ale tak ich rola. Jeżeli już jesteś nauczycielem kontraktowym to niestety uciekł ci termin na złożenie wniosku i oddania planu.
Dla Karoliny – rozporządzenie nie mówi o kontraktach i planie spotkań, ani o hospitacji lekcji na tym etapie stażu. Kiedy byłam opiekunem nauczycieli kontraktowych to starałam się o przedstawianie im nowości wydawniczych, propozycji warsztatów, czy też na końcu każdego semestru kontrolowaliśmy wspólnie realizację planu i innych czynności, które nie były ujęte w planie a zostały wykonane. Proponuję zapytać nauczycielkę jakiej pomocy oczekuje (rozumiem, że może być trudność wynikająca z różnicy przedmiotów). Obowiązkiem twoim będzie na zakończenie stażu sporządzenie projektu oceny pracy.
Dla Agnieszki _ Powiedziałabym “brawo za rozsądek”. Wg mnie warto w tej chwili wypisać sobie podjęte działania przez ostatnie dwa lata, przydzielić je do odpowiednich paragrafów rozporządzenia i sprawdzić, czy w każdym z wymagań koniecznych jest jakieś działanie – jeżeli gdzieś występują braki to warto w tym roku zwrócić uwagę na te punkty. Kolejne kroki to próba napisania sprawozdania ze zrealizowanych działań. I na ten czas wystarczy . Około marca przyszłego roku warto: uzupełnić sprawozdanie, następnie wyciągnąć z niego poszczególne punkty i do podjętych działań dopisać efekty jakie one przyniosły – czyli zrobić opis i analizę. W teczce powinny się znaleźć: dokumenty (lub potwierdzone notarialnie kserokopie) zapisane w paragrafie 9 rozporządzenia oraz opisy i analizy działań nauczyciela wg paragrafu 8. Sama rozmowa kwalifikacyjna dotyczy “tego co jest w teczce”. Powodzenia
Siostrze Franciszce i Agnieszce dziękuję za miłe słowa
Dla Krystyny – Myślę, że dokładnie to samo co napisałam dla Agnieszki
Dla Iwony – Jeszcze rok, przerwa między otrzymaniem stopnia nauczyciela kontraktowego a rozpoczęciem stażu na stopień nauczyciela mianowanego wynosi dwa lata
Dla Mirosławy – niestety nie podałaś na jaki stopień. Inaczej jest na stopień nauczyciela kontraktowego, kiedy trzeba wprowadzić młodego nauczyciela w arkana zawodu, prowadzenia dokumentacji, zapoznać go z dokumentami funkcjonującymi w szkole (statut, plan wychowawczy, wewnątrzszkolny system oceniania…) pewnie będzie potrzebna pomoc w opracowaniu planu rozwoju zawodowego ponad to należy raz w miesiącu pójść na lekcję do nauczyciela i raz w miesiącu zaprosić go na swoją lekcję oraz to co wszystko co napisałam dla Karoliny.
Dla Majki – Niestety nie ma takiej możliwości
Dla Zbyszka – przyjęło się stosować jednakowy schemat, który można znaleźć w różnych stronach, ja znalazłam tu http://www.przedszkola.edu.pl/ ogolny-schemat-opisu-i- analizy-przypadku.html
Pani Danuto, bardzo się cieszę, że będzie Pani służyć pomocą katechetom na drodze awansu. Ja właśnie w sierpniu zostałam nauczycielem mianowanym i przyznam, że brakowało mi takiej osoby – eksperta w naszej dziedzinie. Na pewno polecę Panią kilku osobom, które będą potrzebowały pomocy, lub będę pytała w ich imieniu. Dziękuję za stworzenie takiej możliwości !
Z całego sera polecam konsultowanie się z Danusią Wróbel, to świetna ekspertka i właściwy człowiek na właściwym miejscu. Pozdrawiam Danusiu Ciebie i wszystkich, Katechetów. Agnieszka Szajda
Dzień dobry mam pytanie bo pracuje jako katecheta w 5 przedszkolach i w tym roku mam pół etatu w sumie dowiedziałam się że mogę robić staż czy wtedy musze współpracować ze wszystkimi placówkami i parafiami czy ttylko tam gdzie wybieram staż i czy na stażu musze tez angażować się w parafii bo boje Się czy to wszystko ogarnę a w ogóle przedszkola nie bardzo chcą mnie na staż przyjąć pod
Fantastycznie, że powstał taki dział. Na pewno ułatwi to pracę niejednemu katechecie. Mam pytanie: pracuję w dwóch szkołach(nie mam łączonego etatu), moją szkołą macierzystą była szkoła, w której zaczęłam pracować jako pierwszej (im. JP II), jednak w zeszłym roku zmieniła mi się ilość godzin i dyrektor tej drugiej placówki nalegał bym przeniosła swoją szkołę główną właśnie do tej drugiej. Pytając czy staż muszę przenieść, odp.mi, że nie jest to konieczne. Dlatego, kontynuowałam staż w szkole im. JP II. Jednak usłyszałam kilka głosów, że skoro moja szkoła główna jest gdzie indziej, to tam powinnam też odbywać staż. Proszę mi powiedzieć czy ma to jakieś znaczenie? Mimo mniejszego pensum, dużo łatwiej jest mi realizować staż w szkole im. Jana Pawła II. Z góry dziękuję za odpowiedź. Anna
Witam . Jestem katechetka , od września jestem opiekunem nauczyciela j. angielskiego ubiegajacego sie o stopień nauczyciela mianowanego. Co należy do moich obowiazków. Plan jest napisany i złozony w sekretariacie. Czy jako opiekun stazu mam pisać kontrakt i plan pracy- spotkań.
Karolina
Dzień dobry! Super, że jest ekspert od awansu zawodowego katechety. Kończę awans na nauczyciela dyplomowanego w maju 2017r. Zaczynają pojawiać się pytania i dylematy. Jak należy przygotować teczkę? Co jest ważne? Może jakieś podpowiedzi. Jak wygląda taki egzamin na nauczyciela dyplomowanego. Jeszcze zawsze mam rok żeby coś dopracować, więc lepiej się już tym zainteresować.
Czekam na odpowiedz. Pozdrawiam
Szczęść Boże! Pozdrawiam serdecznie.Ja również kończę w maju 2017 r awans na nauczyciela dyplomowanego. Pracuję w Specjalnym OSW dla Niesłyszących. Też bym chciała wiedzieć co mam przygotować. Co jest ważne? Wdzięczna będę za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.
W piątek mam rozmowę kwalifikacyjną na dyplomowanego. Próbuje ogarnąć wszystko od kilku tygodni i wciąż wydaje mu siię że coś mi umknie. Nie mogę trafić na podpowiedź odnaleźć śnie ewentualnych pytań dotyczących rozmowy na nauczyciela dyplomowanego. Czy mogę prosić o jakieś wskazówki?
Witam mam pytanie rok temu zrobiłam staż na nauczyciela kontraktowego. Ile muszę mieć przerwy i kiedy zaczynam staż na nauczyciela mianowanego ?
Cieszę się, że pojawiła się taka możliwość konsultacji. Jestem katechetką z ponad 20-letnim stażem i niestety bez tytułu magistra. Moje pytanie brzmi: czy jako nauczyciel mianowany mogę ubiegać się o tytuł dyplomowanego bez uzupełniania kwalifikacji?
Szczęść Boże, mam w sierpniu mianowanie. Nie mam pojęcia jak się przygotować, czego się uczyć,mam na myśli pytania dla katechety. Pozdrawiam, proszę o wskazówki.
Jakie obowiązki ma opiekun stażu? Pozdrawiam
Szanowna Pani Danuto!
Robię staż na nauczyciela dyplomowanego. Chciałbym zapytać: czy istnieje jakiś schemat analizy przypadku dziecka,który potrzebny jest do awansu na stopień nauczyciela dyplomowanego?
z wyrazami szacunku
Witaj Danko, miło Cię zobaczyć w taaakiej odsłonie:) Pozdrawiam Cię serdecznie, z pewnością skorzystam z Twojego doświadczenia, zaczęlam awans na dyplomowanego… Szczęśc Ci Boże! Viola z Wakacyjnej szkoły dla katechetów.
Szczęść Boże,
mam pytanie, czy są jakieś wytyczne , co do katechetów, gdy idzie o profesora oświaty?
Mam tytuł naukowy dr] oraz 3 art. naukowe oraz owocną pracę katechetyczną, ponad 23 lata pracy przy tablicy oraz 9 i 1/2 lat temu zostałam n- cielem dyplomowanym. za 3-4 lata wybierem się na emeryture. proszę o jakieś informacje…
K.Ch
Czy nauczyciel stażysta musi przez cały okres trwania stażu tworzyć scenariusze każdej lekcji, którą prowadzi? Chodzi o lekcje, które nie są hospitowane. Pozdrawiam!
Witam serdecznie. Jak dobrze, że jest ktoś taki :-). Dziękuję, że chce Pani nam pomagać.
Moje pytani dotyczy awansu na dyplomowanego. Czy w sprawozdaniu trzeba się odnieść do wszystkich punktów z Rozporządzenia czy tylko tych 3, które wybrałam przygotowując plan rozwoju. I gdyby mogła Pani napisać coś więcej o „analizie przypadku”, jak to powinno wyglądać i jakie „przypadki” mogą być brane pod uwagę.
Serdecznie pozdrawiam.
Pani Danuto, jestem katechetką w polskiej parafii w USA. Nie mam żadnego kursu w tym kierunku, dokształcam się w miarę możliwosci sama. Czy jest możliwosć skorzystania z jakiegos kursu drogą internetową. Wdzięczna będę za odpowiedz. Pozdrawiam.
Witam!Pani Danuto,zapytam czy ksiądz bez tytułu magistra może ubiegać się o stopień awansu zawodowego na mianowanego.Pozdrawiam.
Pani Danuto, jestem w trakcie stażu na nauczyciela dyplomowanego, mam za sobą dwa lata, a od września zmieniam pracę. Wiem, ze mogę dalej kontynuować staż. Muszę napisać sprawozdanie ze stażu odbytego w obecnej szkole, aby otrzymać ocenę od dyrektora. Nie znalazłam jednakże informacji w jakim terminie mam to sprawozdanie złożyć i w jakim terminie powinnam złożyć wniosek o kontynuację stażu w nowej placówce. Zależy mi na tym, żeby zachować ciągłość i potrzebuję rady w tej kwestii. Z góry dziękuję!
Witam Cię, Danusiu! Właśnie próbuję napisać teczkę do Kuratorium. Jednak mam pewien problem z przyporządkowaniem niektórych działań.Czy prowadzenie półkolonii letnich ale w Parafii mogę wpisać w p.1( dodam, że to działanie mam b. starannie opracowane, tj. uzyskanie pozytywnych efektów, czy tez jako współpracę z różnymi podmiotami na rzecz oświaty, czy jako rozszerzenie zakresu działań szkoły? Mam jeszcze inne wątpliwości. .
Będę bardzo wdzięczna za pomoc…
Pozdrawiam serdecznie
D.P (imienniczka z wakacyjnej letniej szkoły z Gołądkowa 🙂
Witam ponownie! W myśl ewangelicznej zachęty: „Proście, a otrzymacie, kołaczcie a otworzą wam…”, proszę jeszcze raz o odpowiedź, bo jej nie otrzymałam…albo nie potrafię jej odnaleźć…:( Dlatego ponawiam moje poprzednie pytanie. Jest to dla mnie ważne, ponieważ to ostatnie dni, w których mogę jeszcze złożyć moja teczkę. Może, jeśli Ci to nie sprawi większego problemu, wyślesz mi odpowiedź na priv- mój e-mail:d.pytel@op.pl
Będę bardzo wdzięczna z pomoc.
Serdecznie pozdrawiam D.P.
Szczęść Boże
3 lata temu złożyłam wniosek na dyplomowanego i w tym roku szkolnym kończę staż.
W międzyczasie przeprowadzałam się i siadł mi cały system operacyjny w laptopie, gdzie miałam wszystkie dokumenty. Problem pojawił się gdy chciałam pisać sprawozdanie. Nie miałam nigdzie planu rozwoju. Na szczęść był w szkole i skserowałam. Niestety nie mam na nim pieczątki zatwierdzającej plan. Tamta Pani Dyrektor już u nas nie pracuje, a nazwa szkoły uległa zmianie na skutek reformy, więc pewnie pieczątki zostały zniszczone. Czy to będzie przeszkodą w zakończeniu stażu? Kto odpowiada za brak zatwierdzenia planu ja jako nauczyciel czy dyrektor szkoły? Co należy zrobić w tej sytuacji?
Pozdrawiam
s.Pauletta
Szczęść Boże! Mam pewnego rodzaju dylemat, co prawda nie związany z awansem zawodowym ale dotyczący lekcji łączonych z religii. W jaki sposób pogodzić i realizować materiał dla klasy II oraz dla klasy III w ciągu jednej lekcji? Mam klasę łączoną: 11 uczniów klasy II i 3 uczniów klasy III szkoły podstawowej, nie da się przeprowadzić 2 lekcji w ciągu 45 minut, co w takim przypadku mogę zrobić? Czy mogę „uwstecznić” trójkę uczniów z kl. III i realizować z nimi materiał klasy II, czy też może realizować z wszystkimi zakres materiału z klasy III? Przyznam, że w tym roku szkolnym próbowałam realizować treści dla każdej klasy (podręcznik i zeszyt ćwiczeń programowo dla danej klasy) ale to wręcz nie wykonalne. Proszę o poradę, co można zrobić, jak wybrnąć w takiej sytuacj?
Szcęść Boże! Moje pytanie może nie nawiązuje do kwestii awansu zawodowego, ale potrzebuję porady osoby doświadczonej i kompetentnej. Jestem katechetką w szkole podstawowej. Od zeszłego roku organ prowadzący nakazał połączyć klasy I i II z uwagi na małą liczebność uczniów w kl. II (3 uczniów -100% klasy), ale to połączenie dotyczy tylko lekcji religii. Po raz pierwszy miałam do czynienia z klasą łączoną. Dzieci miały podręczniki odpowiednio dla swojej klasy, nie wykonalnym jest przeprowadzić na jednej lekcji dwie lekcje z odrębnymi tematami, celami, tokiem… Zastanawiam się, czy mogę w przyszłym roku szk. realizować z wszystkimi uczniami materiał dla klasy III, czy też lepiej dla klasy II? Obie klasy będą miały ekcje religii łączone przez całą edukację w szkole podstawowej, przygotowanie do przyjęcia I Komunii św. w przypadku tej grupy będzie dopiero za 2 lata, tzn. klasa III i IV. Bardzo proszę o odpowiedź co robić w takiej sytuacji?
Pozdrawiam serdecznie
Sylwia
Witam p. Danuto, mam pytanie, może mi Pani podpowiedzieć jakie pytania na egzaminie na mianowanego może otrzymać katecheta? Pozdrawiam i dziękuję
Witam, Pani Danuto, mam pytanie to co koleżanka pytała wyżej Panią jakie pytania na egzaminie na mianowanego może otrzymać katechetą i czy sprawozdanie ze stażu na mianowanego piszę według starych zasad czy nowych .Pozdrawiam !
Witam . Jestem katecheta w szkole podstawowej. Rozpoczynam staz na nauczyciela mianowanego. Czy mogłaby Pani przysłać wzór planu rozwoju zawodowego na mianowanie
Dzień dobry
Czy w teczce, którą oddajemy do kuratorium powinna być „Książeczka katechety” potwierdzająca ważną misję? Drugie pytanie: Potwierdzenie hospitacji lekcji czy tylko opisujemy, że taka się odbyła?
1. Nie
2.Tylko opisujemy. Potwierdzenie mamy dla siebie.
Dzień dobrymam na imię Ewa jestem katechetką z djecezji lubelskiej w 2018 roku rozpoczęlam staz na nauczyciela dyplomowanego na podstawie rozporzadzenia MEn z dn 26 lipca 2018r.Mam pytanie jak ma konkretnie wyglądać teczka dla komisji?Teraz juz chyba nie dostarczamy dowodow realizacji wszystkich dzialan tylko je opisujemy …?Nie wiem jak sie do tego zabrać ?Nie wiem tez na co zwrocić szczególną uwagę jeśli chodzi o religię jakie mogą być pytania komisji?Standardowe czy inne?