Wystarczy jedna decyzja w życiu, a pociąga za sobą nieodwracalna zmianę i zostawia ślad. Teofil – adwokat i asesor Piłata,  podpowiada podczas procesu Jezusa, aby zaproponować tłumom wybór skazańca. Jest przekonany, że ludzie wybiorą mordercę Barabasza. Wybór pada na Jezusa. Jak wpłynie to na życie młodego adepta rzymskiego prawa?

Randy Singer – ceniony amerykański prawnik i nauczyciel wykładający historię prawa, przenosi nas do  Rzymu z I wieku. Jak sam przyznaje „nie było mu łatwo nauczyć się mówić, pisać, żyć i myśleć, jak Rzymianie”. Dzieło, które powstało zadziwia czytelnika łatwością pióra i giętkością w oddaniu szczegółów Cesarstwa Rzymskiego. Autor zadbał o autentyzm książki czerpiąc z wielu historycznych źródeł i wyjaśnień znawców epoki. Sam z wykształcenia jest specjalistą od historii i udowadnia to na każdej stronie tego prawniczego trillera. Czytając trudno uwierzyć, że historia Teofila – głównego bohatera jest fikcyjna. Wszystkie szczegóły: opisy strojów, obrzędów, budowli, edukacji rzymskiej, architektury, wiary żydowskiej to doskonałe uzupełnienie i wyjaśnienie wielu scen biblijnych.

Kiedy czytam mam ochotę zamknąć oczy i oczyma wyobraźni widzieć zdarzenia z I wieku. Stoję  przy Teofilu i patrzę na proces Jezusa. Czuję na sobie spojrzenie Baranka Bożego. Wiem, co myśli Piłat, który znalazł się w patowej sytuacji. Widzę wyglądającą z okna jego żonę Prokulę, przypominająca o swoim wróżebnym śnie. Ale przede wszystkim mam ochotę potrząsnąć Teofilem i zawołać – Przecież Ty już wiesz co to znaczy być ukrzyżowanym…

Ukazanie sytuacji politycznej Rzymu, jego przepychu, pogoni za przyjemnością i sukcesem na tle pokornego Jezusa, który ostatecznie zwycięża – zadziwia do dziś. Barwnie opowiedziana historia zyskuje, ponieważ nie jest tylko opowieścią o Teofilu, który mógł spotkać Jezusa. To historia moralnych wyborów, skomplikowanych decyzji, przemyśleń o życiu każdego z nas. Dobra powieść historyczna taka, jak ta to przede wszystkim zwierciadło współczesności.

Lektura wciąga czytelnika i tak szybko się nie kończy, gdyż liczy prawie 480 stron. Polecam na wakacje.

Ciekawostka: Św.Łukasz zaadresował dwie księgi, które napisał do osoby o imieniu Teofil. Imię Teofil z greckiego oznacza „miły Bogu”.

Książka ukazuje się w ramach serii NA OSI CZASU

Nagrody:
2015 ECPA Christian Book Award for Fiction
2015 Christy Award finalist

ZOBACZ

Informacje techniczne:

Liczba stron: 480
Wymiary: 138 x 210 mm
Oprawa: zintegrowana
ISBN: 978-83-7516-894-5