Polecam szczególną książkę wydaną w formie albumu „Ikony. Teologia piękna i światła”. Album „Ikony. Teologia piękna i światła” to opowieść o szczególnych obrazach, w których odkrywamy obecność Boga.Prace wyróżniają się oryginalnością i pięknem. Są postrzegane jako nieśmiertelne, gdyż dotykają tematyki życia Jezusa, Matki Bożej, aniołów, świętych, ojców Kościoła czy świętom prawosławnym. Ten album to opowieść o dziełach pochodzących z klasztoru św. Katarzyny na górze Synaj, góry Athos, Syrii, Egiptu, Bałkan, Krety, Konstantynopola. Publikacja przybliża Czytelnika do tajemniczej rzeczywistości, jaką jest ikona – znak obecności Boga pośród ludzi; do obrazu pochodzącego trochę z tego i nie z tego świata. Aby namalować ikonę, twórca powinien być nie tylko artystą, ale i teologiem kontemplatykiem. Autor ukazuje wielowiekowy dorobek chrześcijańskiej tradycji ikonograficznej, opierając się na źródłach biblijnych i hagiograficznych. Opowiada o rozmaitych typach ikon, ich symbolice, funkcji w liturgii prawosławnej i w osobistej pobożności, wspierając swą opowieść reprodukcjami najpiękniejszych dzieł. Odbywamy z nim podróż w czasie, kierując się geografią ikony. Ale jest to też podróż duchowa, od tego, co widzialne, wyrażone za pomocą drewna i farb, do tego, co niewidzialne, do tego, w co wierzymy. Jest to wyjątkowe malarstwo skoncentrowane na prawdzie, pozwalające również widzowi lepiej zrozumieć siebie.

W albumie znajdziemy prześliczne zdjęcia dzieł ukazujących różne postaci świętych. W książce zamieszczone  zostały również przedmiotowe komentarze. Dzięki nim z wielką łatwością poznajemy sposoby ukazywania przez artystę nadzwyczajnych wydarzeń  historycznych, ewangelicznych dotyczących danej postaci. Profesjonalne i rzeczowe komentarze pomagają głębiej wczytać się w ikonę, kontemplować ją oraz czytać, zwracać uwagę na najdrobniejsze szczegóły.

Dzięki lekturze tej książki nie jeden czytelnik nacieszy oko, ale jednocześnie będzie miał okazję na medytację, kontemplację oraz spotkanie z Bogiem odzwierciedlającym piękno w twórczości ikonograficznej.

Odbiorcy książki:

– Książka skierowana jest do wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę o ikonach, o ich historycznych, artystycznych i teologicznych źródłach, do osób zainteresowanych sztuką chrześcijańską.

 

Dlaczego warto przeczytać tę książkę?

– Jej zaletą jest zwięzłość ujęcia, a zarazem szeroki zakres prezentowanych treści. Autor przedstawia bowiem ikony poświęcone Jezusowi, Matce Bożej, aniołom, świętym, ojcom Kościoła czy świętom prawosławnym; uczy sztuki „czytania” ikon, rozszyfrowywania ukrytych treści; zachęca do „kolorowej kontemplacji”.

 

Autor: Alfredo Tradigo pochodzi z Mediolanu; jest dziennikarzem, pisarzem, poetą i badaczem ikonografii chrześcijańskiej oraz krytykiem sztuki w renomowanych włoskich wydawnictwach, współpracownikiem „L’osservatore Romano”, „Avvenire”, „Luoghi dell’Infinito”.

zobacz

Informacje techniczne

Tytuł: Ikony. Teologia piękna i światła

Autor: Alfredo Tradigo

Tłumaczenie: Krzysztof Stopa

Format: 210×280 mm

Ilość stron: 440

Oprawa: twarda

Rok wydania: 2022

ISBN: 978-83-8144-635-8