Czy ofiara jest predystynowana do tego, że w przyszłości będzie krzywdzicielem? Powieść „Dar” ks. Arkadiusza Paśnika przeczy tej regule psychologicznej.  On sam bardzo skrzywdzony w dzieciństwie, ze swoich ran uczynił źródło wewnętrznej siły, miłości i mocy, którą obdarzył ludzi spotkanych na swojej drodze kapłańskiego życia.

„Dar” jest kontynuacją „Znamienia”, w której autor opisuje swoje dzieciństwo i młodość (recenzja tej powieści ukazała się kilka lat temu w serwisie katechezanatana.pl ). Razem z głównym bohaterem, a zarazem narratorem powieści, przenosimy się do czerwcowego dnia 1995 roku. To dzień kiedy neoprezbiter Arkadiusz ma odprawić swoją mszę prymicyjną. Kazanie podczas niej wygłosił sam ks. prof. Czesław Bartnik. Jego oryginalne fragmenty są przytoczone w książce.

Kolejne etapy kapłańskiej  drogi ks. Arka stają się kanwą wydarzeń oraz (nie)zwykłych spotkań z ludźmi. Właśnie te spotkania jak kadry z filmu czy slajdy ukazują moc kapłańskiej posługi, wrażliwości i człowieczeństwa głównego bohatera. Czytelnik poznaje  placówki  duszpasterskie ks. Paśnika: parafię w Lubartowie, pracę kapelana osób niewidomych w Jadwinowie, czy probostwo w parafii pw. Św. Michała Archanioła w Lublinie, w której mieszka on do dzisiejszego dnia.

Epizodyczni drugoplanowi  bohaterowie poszczególnych rozdziałów niejako wysuwają się na pierwszy plan. Ale dzięki nim ma właśnie sens „rola” głównego bohatera. Siedemnastoletnia kandydatka do bierzmowania z zespołem Downa, odwiedziny starszej pani – wychowanki sióstr z Jadwinowa i historia pewnego krzyżyka, spotkanie z ks. Janem Twardowskim, czteroletni chłopiec, którego ojciec popełnił samobójstwo, to tylko kilku z wielu, wielu innych.

Jednak jak pisze ks. Arkadiusz Paśnik na końcowych stronach książki: „Uczciwie stwierdzam, że nie udało mi się nikogo uzdrowić. (…) Lekarstwem okazało się wspólne bycie razem. (…) Miłość uczyniła mnie współidącym. (…) Miłość nie usunęła mych ran. Dała inny dar – odwagę do pokonywania siebie”.

Naprawdę polecam.

Książka oraz e-book dostępne są w księgarni internetowej edycja.pl

Informacje techniczne:
Stron: 176
Format: 14,5 x 20,5 cm
ISBN: 978-83-8131-045-1
Oprawa: twarda